0
Login

Telefon+420 739 662 981E-mailinfo@martinek-rekuperace.cz

Rekuperace

Rekuperace je zpětné získávání tepla při větrání. Přiváděný vzduch v rekuperační jednotce přebírá teplo z odváděného vzduchu, a tak minimalizuje tepelné ztráty. Vzduchotěsný dům je permanentně příjemně větrán, ale díky rekuperaci větráním téměř neuniká teplo.

V případě využití zemního registru/výměníku se vzduch do domu přivádí ze vzdáleného místa potrubím pod zemí. V podmínkách střední Evropy je v hloubce celoročně stabilní teplota kolem 8°C. V zimních mrazech se tak vzduch v tomto potrubí ohřívá a do rekuperační jednotky vstupuje zahřátý o několik stupňů oproti venkovní teplotě. Výměna tepla mezi odváděným a přiváděným vzduchem je účinnější a efektivnější. V létě se vzduch naopak pod zemí ochladí a rekuperace plní i funkci klimatizace.

Rekuperační jednotka

Rekuperační jednotka je zařízení, které využívá teploty vzduchu odsávaného z prostoru k ohřevu chladného vzduch přiváděného z vnějšího prostředí. Tyto dva „vzduchy“ jsou od sebe odděleny tak, že nemůže dojít k jejich promísení a zároveň stykové plochy jsou vyrobeny z materiálu, který zaručuje maximální přestup tepla. Výsledkem je, že použitý vzduch se všemi v sobě obsaženými pachy (pachy z kuchyně a WC, kouř, „vydýchaný vzduch“) je odváděn mimo objekt a je nahrazen čerstvým, ohřátým (v létě ochlazeným) vzduchem. Touto výměnou vzduchu je dosaženo příjemného a hygienicky nezávadného životního prostředí v pobytových prostorech.

Metoda větrání s rekuperací zajišťuje optimální využití vytvořeného (a zaplaceného) tepla až s 90% účinností. V letním období naopak můžeme rekuperační jednotky využít k ochlazování pobytového prostoru, což začíná být při stávajících klimatických změnách velmi aktuální problém. Topení i ochlazování probíhá při zavřených oknech, to však neznamená, že okna se nesmí otevírat. Dům s rekuperační jednotkou žije jako každý jiný dům a je na uživateli, jestli bude větrat okny nebo ne. Rekuperační jednotka vás nijak neomezuje. Právě naopak, zajišťuje vám komfort a velmi výrazně snižuje náklady spojené s vytápěním a chlazením vašeho domova.

Neméně podstatný je i hygienický aspekt. Je řada míst, kde emise hluku nejenže obtěžují, ale způsobují i poškození zdraví (poruchy spánku, ztráta schopnosti soustředit se, nechutenství, deprese). Jedním z řešení je výměna oken za velmi těsná okna s malou prostupností hluku. Tato okna jsou však tak těsná, že znemožní jakýkoli přístup vzduchu do místnosti a v nevětraném prostoru pak v důsledku vlhkosti dochází k tvorbě plísní a vzduch se stává zatuchlým. V takovém případě je rekuperace jediným řešením, jak vytvořit optimální klima v bytě nebo pracovním prostoru.

Další benefit, který lze získat použitím rekuperace je možnost využití filtrů pro vyčištění příchozího vzduchu od prachu nebo alergenů, které řadě z nás komplikují život.

Všechny tyto argumenty stojí za to zvážit dříve, než začnete stavět nebo rekonstruovat váš dům.
 


 

Typy rekuperačních jednotek

Na trhu jsou v nabídce tři typy rekuperačních jednotek – centrální, decentrální (lokální) a kompaktní.

  • centrální rekuperační jednotka zajišťuje rovnoměrnou výměnu vzduchu v celém objektu.
  • lokální rekuperační jednotky zajišťují výměnu vzduchu pouze v místnosti, kde jsou umístěné.
  • kompaktní jednotky se vyznačují výraznou kompaktností, která přináší především úsporu místa a kromě rekuperační jednotky obsahují také tepelné čerpadlo (pro ohřev TUV, topení a chlazení).

Potřebujete koupit rekuperační jednotku, filtr nebo další materiál?

V našem internetovém obchodě najdete rekuperační jednotky od prověřených výrobců. Prodáváme také komponenty, spotřební materiál nebo třeba filtry, se kterými sami léta pracujeme.
PŘEJÍT DO OBCHODU

 

Dodávka rekuperace na klíč

Máte-li zájem o dodávku vzduchotechniky na klíč, neváhejte nás kontaktovat. Jsme schopni zajistit pro vás kompletní dodávku od projektu vzduchotechniky, přes montáž rekuperace, po následný servis a dodávku filtrů.
Modelové příklady cen instalací rekuperace
typ prostor rekuperační
jednotka
doprava
do 75 km
montáž cena*
byt v bytovém domě - decentrální jednotka do 40.000 Kč ANO ANO 55 000 Kč
byt v bytovém domě - centrální jednotka do 45.000 Kč ANO ANO 97 000 Kč
rodinný dům do 130 m2 do 50.000 Kč ANO ANO 145 000 Kč
rodinný dům do 130 m2 do 70.000 Kč ANO ANO 165 000 Kč
rodinný dům do 180 m2 do 85.000 Kč ANO ANO 178 000 Kč
rodinný dům do 180 m2 - rekuperace + chlazení a topení do 115.000 Kč ANO ANO 205 000 Kč

Ceny rekuperací jsou uváděny bez 15 % DPH a jsou orientační. Vždy je nutné vyžádat si konkrétní cenovou kalkulaci.
 

 

Máte dotaz nebo vás zaujala naše nabídka?
VOLEJTE NA +420 739 662 981 NEBO NAPIŠTE A MY SE VÁM OZVEME

*


*
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     Další informace